Om oss

I Maj 2009 öppnades portarna till den första Upzone äventyrsparken i Borås. Det var hos den tyska entreprenören Tamara Christmann idén föddes när hon 2008 såg utvecklingen av den här typen av anläggning på den tyska marknaden. Parken i Borås har sedan starten haft över 40 000 klättrande besökare och 2014 öppnade vi även upp portarna för en ny Äventyrspark i Ängelholm i Skåne län. I augusti 2015 öppnade vi en ny anläggning i Ullared och en ny park i Åhus öppnade under sommaren 2016. Dessutom har Upzone fått flera franchiseförfrågningar och utvecklar ett nytt bokningsystem samt en ny partnerportal för andra aktörer i äventyrsbranschen. 
Tamara Christmann är initiativtagare till att starta en Svensk branschorganisation för höghöjdsbanor, med sin tydliga tanke om att skapa trovärdighet för branschen. Just nu håller Upzones ledningsgrupp på att utveckla och bygga upp en utbildningsakademi för att certificiera instruktörer för att skapa en högre säkerhetsstandard i branchen. 

Ledning

CEO & Founder Upzone
Tamara Christmann Olofsson
tamara@upzone.se

Operations Manager
Camilla Rinman
camilla@upzone.se

Park Manager Borås
Albin Glemfelt
albin@upzone.se

Park Manager Åhus
Greger Åberg
greger@upzone.se

Park Manager Ängelholm
Johan Linder
johan@upzone.se

Park Manager Ullared
Amely Riess
amely@upzone.se

Kontakta oss

Om du vill komma i kontakt med den som är ansvarig inom respektive område vänligen kontakta:
Franchise, jobb & utbildning Camilla Rinman- camilla@upzone.se
Marknadsföring Tamara Christmann Olofsson- tamara@upzone.se
Event & merchandise Amely Riess- amely@upzone.se